Mistrovství České republiky ve freedivingu 2012

 

V Praze 30. 04. 2012

V termínu 27. 4. - 28. 4. 2012 se konalo v Mělníku mistrovství České republiky (MČR) ve freedivingu (tj. potápění na nádech). Letošní závody byly poprvé otevřené široké veřejnosti tím, že mohl závodit prakticky každý tj. i nečlenové mezinárodní potápěčské asociace pro freediving Aida International. Byly také prvním českým závodem v sezóně a zároveň pro některé závodníky kvalifikačním závodem v bazénových disciplínách pro Mistrovství světa týmů 2012, které proběhne v září ve francouzském Nice.

 Závodů se zúčastnilo 31 závodníků ze zemí ČR, Slovenska, Polska, Izraele a Rakouska. Tak jako v předchozích letech se soutěžilo ve všech bazénových disciplínách tj. dynamická apnea s ploutvemi (DYN), statická apnea (STA)  a dynamická apnea bez ploutví (DNF) viz vysvětlení jednotlivých disciplín. Každá disciplína byla hodnocena a vyhlašována zvlášť, ale celkovým vítězem a mistrem republiky se stal jen český freediver a freediverka s nejvyšším bodovým součtem ze všech tří disciplín.

V rámci České republiky zůstalo oproti loňským MČR pořadí nezměněno - 1. místo Alena Zabloudilová, 2. místo – Barbora Ivanská a na 3. místě Zdenka Demlová. Všechny tři závodnice jsou z klubu Apneaman.

V mužské kategorii zůstaly obsazeny první dvě místa opět stejnými závodníky jako loni – 1. místo Michal Rišian, 2. místo – Miroslav Ševčík (opět oba závodníci z klubu Apneaman) a na třetím místě se umístil Jan Honysch z klubu Freediver East Bohemia (FEB).

V rámci celkové mezinárodní účasti vyhráli v těchto závodech v ženské kategorii domácí závodnice Alena Zabloudilová a v mužské kategorii polský závodník Mateusz Malina.

Celkové výsledky jsou dostupné na adrese zde:

http://freedivingmcr2012.webnode.cz/vysledky-results/

Krom krásných výkonů přispěli k dobré atmosféře a kvalitě letošních mistrovství organizátoři Martin Zajac a Pavlína Procházková tím, že na tyto závody zajistili množství hodnotných cen pro výherce od našich sponzorů (viz. níže), kterým patří také velké poděkování.


Sponzoři MČR

Apneaman, Amphi, Apnea Academy, Deep and Down, Delphin Sub, Divers Direct, SoprasSub, U pilouse, Waterway, Elios, Lighthouse, Maxxwin, C4 – Skorpio, CNW, aconcept, Corny, Avanta Systéme, Silent Touch

Uvedeným sponzorům děkujeme za podporu našeho sportu a těšíme se na další spolupráci.

 

Soutěžní disciplíny Mistrovství České republiky 2012:

Statická Apnoe (STA)

V disciplíně statická apnoe je cílem vydržet co nejdéle na jeden nádech. Nejobvyklejší je poloha na hladině s obličejem ve vodě. Atlet se při ní vznáší maximálně uvolněn fyzicky i psychicky. I v teplé vodě je nutné mít neopren, protože při absenci pohybu a sníženém metabolismu dochází rychle k prochladnutí organismu.

Dynamická apnoe (DYN, DNF)

Bazénová dynamická apnoe se dále dělí na kategorie s ploutvemi (DYN) a bez ploutví (DNF). U těchto disciplín je cílem uplavat na jeden nádech co nejdelší vzdálenost.   Bez ploutví je snazší doplavat dále v kratším bazénu, protože jednoduchý obrat a následný odraz od pevné stěny znamenají určitou úsporu energie, zatímco s ploutvemi je manévr obratu namáhavější a působí spíše ztrátově.

 


Více informací Vám poskytnou:

Pavlína Procházková – média                 Martin Zajac – Apneaman

tel.: +420 777 835 100                               tel.: +420 608 644 979

e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript e-mail: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript